انواع بارهای ارسالی در صنعت حمل و نقل بسیار متنوع است و معمولاً متناسب با نوع بار، نحوه بسته‌بندی و حمل و نقل آن نیز متفاوت است. به‌عنوان مثال‌ بارهایی که شامل اسباب و اثاثیه منزل هستند، نحوه بارگیری، جابجایی و بسته‌بندی متفاوتی از بارگیری و حمل آهن‌آلات دارند.

نوع بار یکی از پارامترهای بسیار مهم در حوزه حمل و نقل و جابجایی به شمار می‌رود. از این رو شرکت‌های باربری معمولاً تجهیزات و امکانات مختلفی در رابطه با انواع بار در اختیار دارند، تا بتوانند متناسب با خواسته و نیاز کارفرما به بهترین شکل ممکن نیاز او را مرتفع سازند.

نحوه بسته‌بندی، بارگیری نیز بسیار مهم است و باید بر حسب نوع بار بسته‌بندی ایده‌آل صورت بگیرد. کوچک‌ترین نقص در  پارامتر فوق ممکن است با خسارت‌های زیادی برای کارفرما به ‌همراه باشد. به همین دلیل یک شرکت حمل و نقل موفق در وهله اول متناسب با نوع بار باید امکانات و نیروی با تجربه برای بسته‌بندی بار در اختیار داشته ‌باشد.

همچنین نوع چینش و انتخاب وسیله نقلیه مناسب از جمله مواردی هستند که متناسب با نوع بار انتخاب می‌شوند. بنابراین بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات از طرف شرکت‌هایی ارائه می‌شود که با توجه به نوع بار اقدام به ارائه خدمت می‌کنند.

شرکت باربری همگام بار در زمینه حمل و نقل جاده‌ای به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند. از این‌رو خدمات مرتبط با محموله‌‌های مختلف را به هموطنان عزیز ارائه می‌دهد. در ادامه مطلب انواع بارهای ارسالی توسط همگام بار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عکس جابجایی بار و کالا

حمل و نقل محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد هر کشور را تشکیل می‌دهند. بنابراین لازم است که این بخش از صنعت از همه جنبه‌ها مورد توجه قرار بگیرد. حمل و نقل محصولات کشاورزی یکی از پارامترهای مهم این حوزه به‌شمار می‌رود.

زیرا وجود هرگونه اخلال در فرآیند حمل و نقل در حوزه کشاورزی موجب می‌شود نیازهای غذایی جامع آن‌چنان که باید تأمین نشود و همچنین کشاورزان نیز در معرض ضرر و زیان‌های هنگفت قرار می‌گیرند.

پس می‌توان نتیجه گرفت یکی از مهم‌ترین مقوله‌ها در بحث حمل و نقل کشاورزی باربری مناسب و ایده‌آل است.

برای آنکه محصولات کشاورزی به بهترین شکل ممکن باربری شده و به مقصد مورد نظر ارسال شوند نیاز به‌وسیله نقلیه مناسب و متناسب با بار و همچنین نیروهای باتجربه و حرفه‌ای برای بارگیری می‌باشد. همچنین نحوه بسته‌بندی بار نیز برحسب نوع محصول مهم است و باید متناسب با شرایط به‌درستی صورت بگیرد.

به‌طور کلی برحسب وزن و نوع محصولات کشاورزی انواع بارهای ارسالی با انواع کامیون، تریلی، نیسان، و وانت جابجا می‌شوند.

عکس مربوط بارهای کشاورزی

حمل و نقل تجهیزات و ادوات کشاورزی

یکی دیگر از انواع بار ارسالی از مبدأ به مقصد شامل تجهیزات و ادوات کشاورزی است. تجهیزات و ادوات کشاورزی طیف وسیعی از ابزارآلات و دستگاه‌های پیشرفته و همچنین ساده را در بر می‌گیرد که هر کدام از آنها دارای ویژگی و مشخصات ظاهری و فنی منحصربه‌فرد خاص خود هستند.

تجهیزات کشاورزی  قیمت بالایی دارند و معمولاً کشاورزان برای تهیه این دسته از ملزومات مورد نیاز خود مجبور به صرف هزینه‌های زیادی هستند. به همین دلیل مقوله جابجایی آنها از مبدأ به مقصد بسیار مهم است و باید به‌شکل فنی و تخصصی صورت بگیرد.

به عبارت دیگر و حمل و نقل ادوات کشاورزی باید با استفاده از وسایل نقلیه مناسب و مخصوص انجام شود.

به‌ عنوان مثال باید برای جابجایی لوازمی نظیر جک‌های هیدرولیک، چال کن‌ها، عقب گردان، بذر پاش، سمپاش، کود پاش غربالگیر، دیسک‌های تاندوم و سایر موارد مشابه وسیله نقلیه مناسب به‌ همراه تجهیزات مدرن برای بارگیری و جابجایی مورد استفاده قرار بگیرد. برای انواع بارهای ارسالی در همگام بار وسایل نقلیه مناسب وجود دارد.

حمل اسباب اثاثیه منزل و مبلمان

حمل اثاثیه منزل یکی از رایج‌ترین انواع بارهای ارسالی است که نیاز به نحوه بسته‌بندی مناسب و همچنین وسیله نقلیه متناسب با حجم و وزن بار دارد. همچنین برای بارگیری و تخلیه اثاثیه منزل نیز باید نیروی کاری مناسب وجود داشته ‌باشد تا کارفرما بتواند به بهترین شکل ممکن و بدون خسارت لوازم منزل خود را به مقصد مورد نظر انتقال دهد.

حمل و نقل وسایل منزل برای خانواده‌هایی که مستاجر هستند و باید سال یکبار فرایند خانه‌کشی را تکرار کنند در صورتی که با نظم و ترتیب خاص و همچنین با رعایت اصول حاکم بر این حوزه صورت بگیرد به یک تجربه خوب و شیرین تبدیل می‌شود.

اما در غیر این صورت خانواده‌ها در این فرآیند علاوه بر زحمت و خستگی زیاد، ممکن است به‌دلیل آسیب برخی از لوازم منزل متحمل هزینه‌های سنگین شوند.

معمولاً برای جابجایی اسباب اثاثیه منزل بهترین وسیله کامیون‌های بزرگ مسقف و موکت کاری شده‌ است. استفاده از وسیله نقلیه مناسب به ‌همراه دیگر موارد مورد نیاز سبب می‌شود از لحظه بسته بندی تا تخلیه بار همه‌چیز طبق روال و برنامه پیش برود.

حمل و نقل آهن‌آلات

حمل و نقل آهن‌آلات یکی دیگر از انواع بارهای ارسالی است که باید توسط وسیله مناسب صورت بگیرد. بسیاری از افراد که در حوزه خرید و فروش و جابجایی آهن‌آلات به‌اندازه کافی تجربه ندارند، هنگام خرید این دسته از محصولات صرفاً به قیمت آن توجه می‌کنند.‌ در نتیجه در رابطه با هزینه‌های مورد نیاز برای حمل و جابجایی آن برنامه خاصی در نظر نمی‌گیرند. از این رو ممکن است بعداً در محاسبات خود دچار مشکل شوند.

در حمل و نقل آهن‌آلات پارامترهای متعددی مؤثر هستند و یکی از مهم‌ترین آنها قیمت است. معمولاً قیمت جابجایی آهن‌آلات بر اساس وزن، نوع وسیله نقلیه، حجم و ابعاد محموله و فاصله مبداء تا مقصد محاسبه می‌شود.

البته ناگفته نماند که کرایه حمل و نقل آهن‌آلات معمولاً بر اساس تعرفه‌های تعیین شده در سازمان  حمل و نقل کشوری اعلام می‌شود و هیچ شرکتی نمی‌تواند فراتر از تعرفه‌های اعلام شده از مشتری هزینه دریافت کند.

حمل بار اهن آلات

نکته مهم دیگر در رابطه با انواع بارهای ارسالی و حمل و نقل این دسته از محموله ها انتخاب وسیله نقلیه مناسب است. معمولاً آهن‌آلات نیز شامل مجموعه‌ای از محصولات هستند که هر کدام از آنها ویژگی و مشخصات خاص خود را دارند. از این رو نیاز است که برای جابجایی آنها وسیله نقلیه مناسب انتخاب شود.

برای جابجایی آهن‌آلات از انواع وسیله نقلیه نظیر تریلر ترانزیت، تریلر کفی، تریلر دوردار، تریلر کمپرسی و انواع خاور و نیسان استفاده می‌شود. هر کدام از موارد نام برده ظرفیت مختلفی دارند و همچنین برای جابجایی بار تا مسافت مشخصی قابل استفاده هستند.

زمانی که فاصله بین مبدأ و مقصد زیاد است، برای جابجایی محموله آهن‌آلات از تریلرهای کانتر استفاده می‌شود. همچنین طول و اندازه بار نیز از جمله مواردی است که برای انتخاب وسیله نقلیه مناسب باید مورد توجه قرار بگیرد.

معمولاً فلزات اگر در معرض رطوبت قرار بگیرند آسیب خواهند دید. از اینرو لازم است که در این زمینه نیز تدابیر مناسب اندیشیده شود.‌ پس اگر قرار است بار مسافت طولانی را طی کند و از مناطق جغرافیایی مختلف و مرطوب بگذرد، بهتر است از تریلرهای مسقف برای جابجایی آنها استفاده‌ شود.

حمل و نقل محصولات و تجهیزات صنعتی

محصولات و تجهیزات صنعتی بخش دیگری از انواع بارهای ارسالی به‌شمار می‌روند و معمولاً شامل لوازم و تجهیزات سنگین و فوق سنگین نظیر محصولات فولادی، پروژه‌های نیروگاهی، ‌ماشین آلات حفاری، دکل‌های نفتی و غیره است.

جابجایی تجهیزات صنعتی نیز قاعده و قانون خاص خود را دارد و باید به‌واسطه وسایل نقلیه سنگین نظیر تریلرهای کمرشکن صورت بگیرد. به جرات می‌توان گفت که این بخش از صنعت حمل و نقل تخصصی‌ترین بخش آن است و معمولاً با بهره گیری از علم مهندسی حمل و نقل در زمینه‌های مختلف صورت ‌می‌گیرد.

به‌عنوان مثال زمانی که قرار است انواع ژنراتورها، توربین‌ها،  ترانسفورماتورها، مخازن تحت فشار و غیره از شرکت و کارخانه‌ای به شرکت و کارخانه مقصد جابجا شود، باید نحوه بارگیری، جابجایی و تخلیه بار به فنی‌ترین شکل ممکن صورت بگیرد تا کوچک‌ترین احتمالی برای آسیب به این دسته از تجهیزات در حین جابجایی باقی نماند.

حمل نقل صنایع چوبی

یکی دیگر از انواع بارهای ارسالی شامل صنایع چوبی است. برای جابجایی و حمل و نقل صنایع چوبی اغلب از کامیونت و کامیون‌های مسقف استفاده می‌شود. محصولات چوبی شامل موارد بسیار متنوعی هستند که در اقصی نقاط کشور  تولید می‌شود.

صنایع چوبی شامل انواع مبلمان، سرویس‌های غذاخوری، سرویس خواب، انواع بوفه و کمد، انواع میزهای اداری و غیره است. این دسته از صنایع با ظرافت خاصی تولید و رنگ آمیزی می‌شود. همچنین در برابر ضربه و خراش بسیار حساس بوده و کوچک‌ترین خراشی نیز به‌شدت کیفیت کار را زیر سؤال می‌برد.

از این رو لازم است که به فنی‌ترین شکل ممکن و با استفاده از ابزار و امکانات مناسب از محل تولید به مقصد مورد نظر منتقل شوند.

تولیدکنندگان صنایع چوبی برای رونق کسب و کار خود باید تولیداتشان را به‌دست شهروندان برسانند.  همانند دیگر انواع بارهای ارسالی، حمل و نقل صنایع چوبی نیز به وسایل نقلیه مناسب و تیم حمل و نقل حرفه‌ای نیازمند است.

حمل بار چوب

به این ترتیب تولید کنندگان مصنوعات چوبی برای آنکه بتوانند تولیدات خود را با همان کیفیت اولیه به‌دست شهروندان برسانند باید از شرکت‌های حرفه‌ای و با تجربه در حوزه حمل و نقل کمک بگیرند. همان‌طور که گفتیم مناسب‌ترین وسیله برای جابجایی صنایع چوبی کامیون و کامیونت‌های مسقف است.

جهت تکمیل مطلب باید متذکر شویم که استفاده از کامیون و کامیونت برای مواقعی است که حجم بار بالا بوده و فاصله بین مبدأ تا مقصد نیز زیاد باشد. اما برای جابجایی‌های داخل شهری، معمولاً می‌توان از انواع وانت پیکان و نیسان  استفاده ‌کرد.

حمل بارهای ساختمانی

یکی دیگر از مهم‌ترین انواع بارهای ارسالی شامل مصالح ساختمانی است. از آنجایی که ساخت و ساز تأثیر مستقیمی بر اقتصاد پایه یک جامعه دارد، حمل مصالح ساختمانی به‌صورت اصولی و با کیفیت بالا بسیار حائز اهمیت است. پس باید این امر توسط شرکت‌های باربری باتجربه و با در نظر گرفتن تدابیر و برنامه‌ریزی‌ها ایده‌آل صورت بگیرد.

مطابق با آمار و ارقام موجود در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از محموله‌های ساختمانی توسط کامیون‌ها در سطح کشور جابجا می‌شود. به‌عبارت دیگر برای جابجایی محموله‌های فله نظیر بتن، سیمان، چوب، سقف، گچ و دیگر موارد مشابه از کامیون استفاده می‌شود.

دیگر نکات مهم در جابجایی محموله‌های ساختمانی احتیاط و کنترل شرایط است. به‌عنوان مثال برای بارگیری مصالح پودری نظیر سیمان باید تدابیری اندیشیده شود که در حین جابجایی و حمل و نقل کیسه‌های سیمان در معرض پارگی و رطوبت قرار نگیرد.

همچنین جابجایی سیمان و مصالح مشابه آن به‌واسطه تیم حمل و نقل حرفه‌ای و با تجربه صورت بگیرد. به‌نحوی که احتمال وقوع سوانح رانندگی توسط خودروهایی که دارای محموله‌های ساختمانی هستند به کمترین حد ممکن برسد.

خلاصه کلام آنکه جابجایی مصالح ساخودروها باید با توجه به استانداردهای فنی و با استفاده از تیم‌های حرفه‌ای صورت بگیرد.

حمل و نقل انواع سنگ با کامیون و تریلی

حمل و نقل انواع سنگ با کامیون و تریلی نیز یکی دیگر از شاخه‌های فنی صنعت حمل و نقل می‌باشد که توسط شرکت‌های باربری در سطح کشور صورت ‌می‌گیرد. برای جابجایی انواع سنگ باید وسیله نقلیه مناسب انتخاب شود. مناسب‌ترین وسیله برای این منظور را باید بر حسب وزن، حجم و همچنین مساحت سنگ انتخاب کرد.

اما به‌طور کلی مناسب‌ترین وسیله برای انواع بارهای ارسالی سنگ، کامیون و تریلی است. وجود شبکه حمل و نقل سازمان یافته علاوه بر آنکه زمینه خدمت رسانی به شهروندان را مساعدتر می‌کند بر پیشرفت و توسعه کارخانجات سنگ‌بری و سایر نهادهای وابسته به آن نیز تاثیرگذار است.

به‌طور کلی سنگ‌های قابل حمل در مسافت‌های مختلف شامل سنگ کلوپ‌ها، سنگ اسلب و سنگ‌های ساختمانی است.

هر کدام از موارد نام برده متناسب با قاعده و اصول منحصربه‌فرد خود حمل‌ و نقل می‌شود. به‌عنوان مثال انواع بارهای ارسالی که به‌صورت سنگ‌های کلوپ بزرگ از معادن استخراج می‌شوند، برای آنکه برای مصرف‌کنندگان قابل استفاده باشند باید ابتدا توسط ماشین های سنگین به کارخانجات سنگ‌بری انتقال داده شود.

سنگ اسلب برشی از سنگ کلوپ‌ها است. فرآیند حمل و نقل و جابجایی این دسته از سنگ‌ها بسیار مهم بوده  و باید کاملاً برنامه ریزی شده و با استفاده از وسایل نقلیه مناسب صورت بگیرد.

اما سنگ‌های ساختمانی معمولاً به‌صورت برش خورده و دستچین شده هستند و در اغلب موارد نیز بسته بندی مناسب دارند. بنابراین نسبت به دیگر موارد نام برده قابلیت بارگیری و حمل و نقل راحت تری دارند.

حمل و نقل انواع بار با خودروهای باربری مختلف در همگام بار

با توجه به توضیحات ارائه شده انواع بارهای ارسالی در همگام بار مورد بررسی قرار گرفت. این مجموعه همه تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای جابجایی و حمل و نقل انواع بار را در اختیار دارد. بنابراین همه هموطنان عزیز می‌توانند بدون دغدغه خدمات مرتبط را از از شرکت باربری همگام بار دریافت کنند.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات و تعرفه‌های این شرکت عزیزان می‌توانند همین حالا از طریق پل‌های ارتباطی موجود با کارشناسان فنی و تخصصی همگام بار ارتباط بگیرند تا خدمات مورد نیاز را متناسب با نوع محموله خود در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنند.

در انتهای مطلب لازم است به این نکته مهم اشاره شود که انواع بارهای ارسالی یا به عبارت دیگر همه محموله‌هایی که توسط این شرکت جابجا می‌شود، از نقطه بارگیری تا لحظه تخلیه به‌صورت رایگان تحت بیمه حمل و نقل قرار می‌گیرد.