حمل بار به عراق همه روزه در سطح گسترده‌ای از چندین نقطه مرزی این کشور با ایران در حال انجام است. عراق یکی از کشورهای همسایه ایران به شمار می‌رود و خوشبختانه بین این دو کشور روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی خوبی در جریان است. اما با این حال روند صادرات با آن قاعده خاص خود را دارد. پس همه کسانی که قصد ارسال بار به این کشور را دارند باید با اصول مهم روابط تجاری آن آشنا باشند.

به عنوان مثال قیمت باربری به عراق در همه خطوط مرزی آن یکسان نیست و تعرفه‌ها در نوار مرزی مختلف، متفاوت هستند. همچنین نرخ حمل بار به عراق بر اساس نوع بار نیز یکسان نیست. به عنوان مثال تعرفه ارسال محموله‌های ساختمانی در مقایسه با فرآورده‌های غیر نفتی بالاتر است. همچنین هزینه ارسال متریال پلاستیک در مقایسه با محصولات پلاستیکی کمتر می‌باشد.

در ادامه مطلب شرایط ارسال بار به عراق از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

باربری به عراق با انواع وسیله نقلیه

ارسال بار به عراق از جاده‌های ایران به صورت گسترده انجام ‌می‌شود.‌ به نحوی که به صورت مرتب روزانه حدود  ۳۸۵ عدد کامیون فول بار از مرزهای ایران راهی کشور عراق ‌می‌شود. در حال حاضر شواهد حاکی از این است که بهترین روش ارسال بار به عراق شامل حمل‌و‌نقل زمینی است. زیرا قیمت حمل بار به عراق در این شیوه مقرون‌به‌صرفه‌تر از دیگر روش‌ها است. همچنین روند بارگیری نیز شرایط راحت‌تری دارد.

به طور کلی ارسال بار زمینی به عراق ممکن است در دو حالت مستقیم و غیر مستقیم یا ‌ترانشیپ صورت بگیرد. در روش مستقیم؛ بار به صورت مستقیم از مبداء ایران به مقصد یکی از شهرهای عراق راهی ‌می‌شود.

اما در روش ‌ترانشیپ یا به عبارت دیگر غیرمستقیم بار از شهرهای مختلف ایران ابتدا راهی مرز عراق و ایران شده و سپس در مرز تخلیه‌ می‌شود. آنگاه توسط وسیله نقلیه دیگری که متعلق به کشور عراق است دوباره برای مقصد مورد نظر بارگیری ‌می‌شود.

انتخاب هر کدام از دو روش نامبرده برای حمل بار زمینی به عراق، قبل از هر چیزی بستگی به شرایط موجود و نظر صاحب محموله دارد. البته ناگفته نماند که هر دو روش نامبرده به صورت فول ‌تراک و خرده بار قابل انجام هستند

در حالت فول ‌تراک یک کامیون اختصاصی در اختیار صاحب محمود قرار می‌گیرد و او کل ظرفیت کامیون را برای جابجایی بار مورد نظر خود در اختیار دارد.‌ اما در حمل باره اشتراکی یا گروپاژ کامیون به صورت اشتراکی در اختیار چند نفر قرار می‌گیرد. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند به‌واسطه ظرفیتی که در اختیار دارند بار خود را به عراق منتقل کنند.

ناگفته نماند که برای انتقال بار از ایران به عراق به روش زمینی می‌توان از انواع ماشین باربری استفاده کرد. منتهی برای این منظور انواع کامیون، کامیونت و مدل‌های مختلف تریلی کارایی بیشتری دارند.

ارسال بار به عراق با کامیون و کامیونت

حمل بار به عراق با استفاده از کامیون و کامیونت بسیار رایج است و در حال‌حاضر رانندگان زیادی هستند که در حوزه مرزی بین عراق و ایران مشغول به فعالیت می‌باشند. بسیاری از محموله‌های تجاری، کشاورزی، ساختمانی و غیره با استفاده از انواع کامیون و کامیونت از ایران به عراق منتقل می‌شوند.

ارسال بار به عراق با‌تریلی‌ترانزیتی

حمل بار به عراق با استفاده از تریلی ‌ترانزیتی از رونق بالایی برخوردار است و هر روزه حجم زیادی اقلام صادراتی از ایران توسط انواع ‌تریلی ‌ترانزیتی حمل‌و‌نقل می‌شود. ارسال محموله‌های فوق سنگین از مبداء ایران به مقصد شهرهای مختلف عراق نظیر کربلا، نجف، اربیل، کرکوک و غیره به‌راحتی امکان پذیر است. ناگفته نماند که ‌تریلی‌های ‌ترانزیتی نیز  انواع مختلفی دارند و گزینه مناسب از بین آنها معمولاً متناسب با شرایط بار انتخاب ‌می‌شود.

ارسال بار از طریق هوایی

یکی دیگر از شیوه‌های رایج ارسال بار به عراق ارسال هوایی است که این شیوه نیز شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. به عنوان مثال همه بارهایی که به صورت هوایی از ایران راهی عراق می‌شوند قبل از بارگیری سمپاشی می‌شوند.

منتهی ناگفته نماند که نرخ حمل بار به عراق در روش هوایی نسبت به روش زمینی بیشتر است. از این‌رو صاحبان محموله تنها در صورتی که عجله داشته باشند یا حجم و وزن بارشان‌ بسیار بالا باشد به سراغ حمل‌ونقل هوایی می‌روند.

ناگفته نماند بارهایی که از نظر حجمی و ‌وزنی کم هستند به واسطه هواپیماهای مسافربری از ایران به عراق ارسال می‌شوند. در این شیوه جابجایی معمولاً بیشتر کارفرما‌ها با کمک شرکت‌های باربری محموله‌های خود را جابجا ‌می‌کنند. به نحوی که در محل مورد نظر بار را تحویل شرکت باربری داده و سپس را در مبدا مورد نظر آن را تحویل می‌گیرند.

ارسال انواع بار از به عراق

حمل بار به عراق بر حسب نوع بار در حوزه بسیار وسیعی صورت می‌گیرد و روزانه محموله‌های مختلف و متنوعی از کشور ایران به عراق صادر می‌شوند. خوشبختانه برای ارسال بار از ایران به عراق تقریبا شرایط مساعد است و تجار بدون دغدغه در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. اما با این حال بهتر است این روند تجاری زیر نظر شرکت‌های باربری صورت بگیرد.

ناگفته نماند  که انواع بارهایی که هر روز از ایران به عراق ارسال می‌شوند از نظر حجم و وزن نیز بسیار متنوع هستند. به عنوان مثال امکان ارسال محموله‌های زیر ۲۰ کیلو به عراق نیز برای ایرانیان میسر است. منتهی در چنین شرایطی بار باید مطابق با قوانین حمل خرده بار راهی عراق شود. به عبارت دیگر هیچ منعی برای ارسال بار از ایران به عراق از نظر وزن و حجم وجود ندارد. مردم عادی و تجار بزرگ ایرانی به راحتی می‌توانند انواع بار را به صورت زمینی، هوایی و حتی ریلی به عراق منتقل دهند.

همچنین ارسال فریت بار از ایران به تمام شهرهای عراق بلامانع است. البته تعرفه حمل بار به عراق برحسب نوع و شرایط بار متفاوت خواهد بود. منتهی ارسال فریت بار به عراق نیازی به پرداخت عوارض گمرکی ندارد.‌ اما بارهای تجاری برای عبور از مرز ایران و عراق نیاز به پرداخت عوارض گمرکی دارند.

حمل بارهای تجاری به عراق

حمل بار به عراق در مقایسه با همه موارد از رونق بیشتری برخوردار  است و حجم وسیعی از محموله‌هایی که روزانه از ایران به عراق صادر می‌شوند شامل بارهای تجاری می‌باشد.

بسیاری از تولیدکنندگان و همچنین تجار ایرانی بازارهای عراق را برای فروش محصولات خود بسیار ایده‌آل می‌دانند. از اینرو تلاش می‌کنند از این شرایط بهترین استفاده را برده و مطابق با شرایط و ضوابط حاکم بر این امر، کالا و تولیدات خود را راهی عراق ‌می‌کنند. معمولاً برای حمل‌و‌نقل بارهای تجاری از ایران به عراق در اکثر موارد از انواع ماشین باربری سنگین استفاده‌می‌شود.

بارهای تجاری شامل محصولات فروشگاهی، کیف، کفش و انواع محصولات دیگر است.

حمل بار صنعتی به عراق

حمل بار به عراق در حوزه محموله‌های صنعتی نظیر دستگاه‌ها و ابزار آلات صنعتی و تولیدی از رونق خوبی برخوردار است. از آنجایی که بارهای صنعتی وزن بالایی دارند اغلب به واسطه ماشین‌های فوق سنگین نظیر انواع ‌تریلی ‌ترانزیتی از ایران راهی عراق می‌شوند.

حمل اثاثیه منزل و اداری به عراق

حمل بار به عراق ممکن است شامل اثاثیه منزل و اداری باشد. افراد زیادی هستند که به دلایلی مختلفی نظیر موقعیت‌های کاری و غیره برای زندگی به عراق نقل مکان ‌می‌کنند. در چنین شرایطی بسیاری از خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند همه لوازم منزل و یا برخی از آنها را نیز به عراق منتقل دهند. بنابراین جهت فریت بار اسباب و اثاثیه منزل خود، باید بتوانند شیوه مناسبی را در پیش بگیرند.

خانواده‌ها می‌توانند جهت فریت بار به عراق از شرکت‌های باربری کمک بگیرند. زیرا آنها با توجه به تجربه و مهارت کاملی که در این حوزه دارند این امکان را فراهم ‌می‌کند که مهاجران ایرانی اسباب و اثاثیه منزل خود را به راحت‌ترین شکل ممکن به شهرهای مختلف عراق انتقال دهند.

ارسال بار از تمام شهرهای ایران به عراق

حمل بار به عراق تقریبا از تمامی شهرهای ایران امکانپذیر است. در واقع صاحبان محموله می‌توانند با همکاری یک شرکت باربری خوب، به‌راحتی از همه نقاط کشور کالا و محصولات خود را مستقیم به سمت کشور عراق و شهر مورد نظر در آن حمل کنند.

ارسال بار از تهران به عراق

حمل بار به عراق از شهر تهران رونق بالایی دارد و هر روزه اقلام زیادی از تولیدات صنعتی و کالاهای تجاری به صورت عمده به مقصد عراق بارگیری می‌شوند. به هر حال تهران در مرکز ایران قرار دارد و همین امر سبب شده است که بسیاری از محموله‌ها قبل از ارسال به عراق راهی این شهر شوند.

ارسال بار از مشهد به عراق

حمل بار به عراق از مشهد نیز در سطح گسترده ای صورت می‌گیرد. منتهی به دلیل فاصله زیاد نقطه مرزی ایران و عراق از شهر مشهد، حمل‌و‌نقل هوایی در آن از رونق بهتری برخوردار است. البته حمل‌و‌نقل جاده‌ای نیز در آن جریان دارد. اما صاحبان محموله ‌ترجیح می‌دهند، کالا و محصولات خود را بیشتر به صورت حمل‌و‌نقل هوایی راهی مناطق مختلف عراق کنند.

ارسال بار از اصفهان به عراق

حمل بار به عراق از شهر اصفهان نیز در سطح گسترده‌ای صورت می‌گیرد و هر روزه انواع و اقسام محموله تجاری و غیر تجاری از اصفهان راهی شهرهای مختلف کشور عراق‌ می‌شود.

ارسال بار از شیراز به عراق

شیراز یکی دیگر از شهرهای فعال در حوزه باربری به عراق است و هر روزه حجم بالایی بار از این شهر و دیگر شهرهای اطراف آن راهی بازارهای عراق‌ می‌شود.

هزینه باربری به عراق

هزینه باربری به عراق به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه حمل بار به عراق به صورت زمینی نسبت به سایر روش‌ها مقرون به صرفه‌تر است. برای تعیین تعرفه باربری به عراق باید معیارهای مختلفی نظیر نوع بار، مبدا و مقصد بار، شیوه ارسال بار، نوع وسیله نقلیه، خدمات جانبی و غیره را در نظر گرفت.

در حالت کلی هزینه باربری به عراق فرآیند خاص خود را دارد و در مقایسه با محاسبه هزینه حمل‌و‌نقل هوایی و زمینی که در حوزه داخلی صورت می‌گیرد با یک سری تفاوت‌هایی به همراه است.

به همین دلیل کسانیکه تمایل دارند در این رابطه دچار سردرگمی نشوند و محاسبات دقیقی داشته باشند باید در این راستا به سراغ شرکت‌های باربری منصف بروند.

مزایای سفارش ارسال بار به‌ترکیه از همگام بار

برای حمل بار به عراق در حال‌حاضر شرکت‌های باربری مختلفی در حال فعالیت هستند. همین عامل صاحبان محموله را ایجاب ‌می‌کند که در این باره با دقت بیشتری دست به انتخاب بزند. زیرا کیفیت خدمات رسانی همه مجموعه‌های فعال در این حوزه یکسان نیست و همین امر حساسیت کار را تا حدود زیادی بالا می‌برد.

کسانی که می‌خواهند در این باره به درستی عمل کرده و بر حسب موقعیت و شرایط بار خود، بهترین خدمات را دریافت کنند، باید قبل از هر اقدامی ‌در رابطه با سابقه شرکت مورد نظر خود، تحقیقات لازم را به عمل بیاورند. یک شرکت معتبر و قابل اعتماد برای این منظور شرکتی است که برای ارائه خدمت از به‌روزترین و کارآمد‌‌‌‌‌ترین امکانات بهره بگیرید.

شرکت همگام بار یکی از مجموعه‌های است که به همه هموطنان عزیز ایرانی خدمات حمل‌و‌نقل بار ارائه می‌دهد. این مجموعه به‌روز‌‌‌‌‌ترین تجهیزات و کارآمد‌‌‌‌‌ترین نیروی کاری و فنی را برای ارائه خدمت در اختیار دارد.

همچنین همه توان و انرژی خود را برای جلب رضایت مشتریانش به بهترین شکل ممکن به کار گرفته است. همین عامل سبب شده است مشتریان وفادار و ثابت قدم زیادی داشته باشد. در ادامه برخی از دیگر مزایای سفارش ارسال بار به ‌ترکیه از همگام بار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بیمه بین المللی

یکی از خدمات ارزشمندی که در حمل بار به عراق همه مشتریان همگام بار دریافت می‌کنند بیمه بین المللی است. این امکان به صاحبان بار آرامش خاطر ارزان‌ می‌کند و همه نگرانی‌های آنها را در رابطه با صدمات و خسارت‌های ناشی از آسیب‌های احتمالی بار منتفی ‌می‌کند.

به هر حال هیچ تضمینی برای جلوگیری از صدمه بار در حین جابجایی به دلیل برخی حوادث غیرقابل پیش‌بینی وجود ندارد. البته به کارگیری یکسری ‌ترفند‌ها با استفاده از وسایل نقلیه مناسب و باکیفیت تا حدود زیادی احتمالات موجود در این زمینه را کم‌‌تر می‌کند.

منتهی هیچ شرکت باربری در این باره قادر به تضمین صددرصدی عدم وقوع حوادث جاده‌ای و هوایی نیست. همین عامل سبب شده‌است که شرکت‌های باربری با تجربه و متعهد اقدام به بیمه بین المللی محموله کنند.

ارائه قیمت شفاف و منصفانه

همگام بار خود را متعهد می‌داند با اخذ مناسب‌‌‌‌‌‌ترین هزینه حمل بار به عراق انواع بارهای تجاری، صنعتی، اسباب و اثاثیه منزل را بر حسب شرایط بار با کارآمد‌‌‌‌‌‌ترین شیوه و بهترین وسیله نقلیه به مقصد مورد نظر منتقل کند.

متاسفانه بسیاری از شرکت‌های حمل‌و‌نقل در این حوزه با مشتریان خود صداقت ندارند و از اینرو با ‌ترفندهای مختلفی همواره یک سری هزینه‌های مازاد را نیز از مشتریان‌شان دریافت می‌کنند. اما شرکت همگام بار جهت رفع هرگونه سوء تفاهم در محاسبه هزینه باربری به عراق، تعرفه همه خدمات خود را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد تا آن‌ها نیز بتوانند آگاهانه‌تر و در راستای مدیریت بهینه‌تر هزینه‌ها، تصمیم‌گیری کنند.

ارسال بار به صورت زمینی و هوایی

همانطور که در مباحث قبلی نیز عنوان شد حمل بار به عراق به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که هر روش، وسیله حمل مختص به خود را دارد. به عنوان مثال در حمل‌و‌نقل جاده‌ای، انواع ماشین باربری جهت جابجایی بار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما در روش هوایی وسیله مناسب شامل هواپیماهای باربری و همچنین در برخی موارد مسافربری خواهد بود. معمولاً برای جابجایی محموله از ایران به عراق در روش زمینی اغلب از وسایل نقلیه سنگین و فوق سنگین استفاده‌ می‌شود. زیرا با توجه به شرایط موجود ارسال بار با استفاده از ماشین‌های باربری سبک چندان منطقی و عقلانی به نظر نمی‌رسد.

از این‌رو آن دسته از بارهایی که حجم کم و وزن سبکی دارند با استفاده از شیوه‌های دیگری به عراق ارسال می‌شوند. البته عزیزانی که این فرایند مهم را به شرکت همگام بار واگذار می‌کنند، با توجه به شرایطی ویژه و امکانات خاصی که این مجموعه در اختیار دارد، آسوده خاطر خواهند بود.

به عبارت دیگر یکی از مزیت‌های ارزشمند همگام بار این است که می‌تواند بر حسب نوع بار و تقاضای مشتریان، وسیله نقلیه مناسب را جهت انتقال بار فراهم کند.

تنوع خودروها و نوع بارهای ارسالی

یکی دیگر از مزایای انتخاب همگام بار برای حمل بار به عراق تنوع بالای خودروهای حمل‌ونقل بار است. مشتریان همگام‌ بار به‌راحتی می‌توانند بر حسب نیاز و شرایط بار خود وسیله نقلیه مناسب را انتخاب کنند. همچنین این مجموعه همه امکانات مورد نیاز برای بسته‌بندی و بارگیری انواع مختلف بار را در اختیار دارد.

ارائه پشتیبانی از مبدا ا مقصد

حمل‌و‌نقل زمینی بار به عراق نیاز به صدور بارنامه و انجام امورات گمرکی و دیگر تشریفات خاص خود دارد. همچنین مراحل نامبرده نیر باید بادقت بالایی صورت بگیرد.

آن دسته از اشخاصی که برای حمل بار به عراق تجربه کافی ندارند بهتر است قبل از اقدام به هر کاری با شرکت‌های باربری مشورت کنند. زیرا ممکن است یک اشتباه کوچک در روند صدور بارنامه و انجام امورات گمرکی ضرر و زیان‌های غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

هرچند که حمل بار زمینی به عراق در مقایسه با دیگر موارد راحت‌تر است. اما برای کسب تجارب شیرین و سود ‌ایده‌ال از صادرات کالا به عراق باید با اصول کلیه کار در این رابطه آشنا بود. به همین دلیل در اکثر موارد همراهی شرکت‌های باربری با صاحبان محموله‌های مختلف لازم است.

همگام بار همه مشتریان خود را از نقطه مبدا تا مقصد به طور کامل پشتیبانی ‌می‌کند و کلیه امور کارشناسی بار را بر عهده دارد. بسته بندی تخصصی، انجام امور اداری، نظارت بر روند انجام کار در همه مراحل‌ و غیره از جمله اقداماتی هستند که تیم همگام بار در راستای پشتیبانی از مشتریانش مد نظر قرار می‌دهد.

با ما تماس بگیرید…